Gdynia - Karlskrona

Informacje dla podróżnych

2209_banners 2014-09-05_stenaline_transport_728x90 Image Banner 728 x 90

Miasto Karlskrona

Karlskrona to niewielkie (liczące nieco powyżej 32 tysiące mieszkańców) misto w południowej Szwecji. Jest ośrodkiem administracyjnym regionu Blekinge i gminy Karlskrona. Miasto ma status portu wojennego nad Morzem Bałtyckim. Port ten (Port Marynarki Wojennej w Karlskronie) znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Karlskrona została założona w 1680 roku, w związku ze zmianą siedziby Szwedzkiej Królewskiej Marynarki. Nazwa pochodzi od zestawienia imienia króla Karola XI i słowa korona. Miasto położone jest na trzydziestu trzech wyspach archipelagu Blekinge, na wybrzerzu Morza Bałtyckiego.


Wyświetl większą mapę

Będąc w Karlskronie warto zwiedzić Wielki Rynek (Stortorget), jeden z największych rynków w Skandunawii. Znajdziemy tam XIX-wieczny pomnik króla Karola XI, założyciela miasta. Kolejnym punktem może być kościół Fryderyka (Fredrikskyrkan). Nazwa kościoła pochodzi od księcia Adolfa Fryderyka obecnego przy wyświęcaniu świątyni w 1744 roku.

Nieco dalej znajduje się zwana "zamkiem wodnym" neogotycka miejska wieża ciśnień. Na rynku warto zajrzeć do kultowej lodziarni Glassiären (Lodowiec), która dla wielu mieszkańców Karlskrony jest najważniejszym punktem w mieście.

Na wyspie Stumholmen znajduje się bardzo ciekawe Muzeum Marynarki Wojennej, zwane również Muzeum Morskim (Marinmuseum). Muzeum jest bardzo nowoczesne i umożliwia zapoznanie się ze szczegółami budowy okrętów w Karlskronie, przedstawia warunki życia codziennego na morzu oraz ukazuje historię Szwecji.

Oddalając się nieco od centrum Karlskrony warto dotrzeć do Bryggarberget - wspaniałego punktu widokowego na centralną wyspę Karlskrony, Trosso.


Odnośniki do stron związanych z Karlskroną

Strona internetowa Karlskrony
Informacje na Wikipedii
Port w Karlskrone

Copyright © gdynia-karlskrona.pl 2017